Hlavní stránka AKTUALITY VĚDOMOSTNÍ SOUTĚŽ

VĚDOMOSTNÍ SOUTĚŽ

Křížem krážem Slezskou bránou 2011 - pohled ze zákulisí

Vědomostní soutěž

Fotografie z průběhu soutěže jsou dostupné v naší fotogalerii nebo přímo zde.

Pro nás, realizační tým, začala soutěž už před několika týdny přípravou otázek a hledáním technické i organizační podoby soutěže. A zdaleka ještě neskončila - já teď o ní píšu první článek, David a jeho tým upravují fotky a Petr s Adamem a Tomášem stříhají videozáznam.
Je třičtvrtě na sedm ráno a včera touto dobou jsme na domečku kontrolovali, jestli máme připraveno na převoz všechno, co budeme během soutěže potřebovat - pytlíčky a míčky s čísly na losování, puzzle mapy Slezské brány v osmi sáčcích, tabuli a fixy, mapu Slezské brány a obálky se znaky pro závěrečný rozstřel na který nakonec nedošlo, klipy s informacemi pro porotce a moderátora a spoustu dalších věcí.

A v devět po posledních úpravách a přípravách se otvírají dveře sálu a dovnitř vchází soutěžící i jejich fanoušci. Já poletuju tam a zpět, kolegyně vítá a usazuje příchozí hosty - letos máme nebývale velkou účast starostů! Ale co to je? Zvuk nám dobře známý z fotbalového stadiónu a vzhled hodný sletu čarodějnic, který má domeček v plánu na večer - to přišli fanoušci týmu ZŠ Vratimov Datyňská. Začínám uvažovat o zvláštní ceně za speciální audio-vizuální efekty.
Probíráme s moderátorem Romanem Pastorkem poslední detaily a mezi tím už vstupují soutěžící týmy na jeviště a Renča s Renčou už je usazují. A jéje! Cedulky na stolcích nám nesouhlasí. Jak se to mohlo stát? Á, už víme - cedulky jsou nadepsány podle obcí. Ale soutěžící týmy zastupují školy. Takže nemáme zástupce Kańovic (ti soutěží se Sedlišťskými), ale zato ve Vratimově máme školy dvě. R+R nezaváhají a rychlostí blesku přepíší cedulku "Kańovice" na "Vratimov - Datyňská", jen už nestihnou dopsat "Masarykovo" na druhou vratimovskou cedulku. Soutěž už totiž běží...
Jedeme! Rozstřel, který určí pořadí soutěžících při losování otázek. Stojím hned u vstupu na jeviště a klepala bych se napětím, kdyby na to byl čas. Ale není. Sleduju,jak týmy skládají puzzle. Podaří se Davidovi a Tomášovi přepnout plátno na kameru, se kterou Petr obíhá soutěžící? Hurá, funguje to! A tak i publikum může sledovat intenzivní soustředění ve tvářích soutěžících dětí. Na moment na všechno zapomínám a užívám si to. A už máme první tým - a druhý a další. A jede se dál.
A tak proběhne první a druhé kolo, ze svého místa těsně u jeviště vidím do tváří jen soutěžícím druhého stupně. Mnozí jsou naši známí z mediálních lekcí nebo ochutnávek. Nestíhám vnímat skoro nic kromě toho, jestli souhlasí otázky vylosované s promítanými (jedno škobrtnutí - zastavilo se mi srdce - je to infarkt? - ne, už je to dobré, žiju a moderátor s kluky z CDK to zvládli). A už jsou tu obrázky - kolo třetí. Jeden kreslí, zbytek týmu hádá. A my na pomezí jeviště a zákulisí se na sebe vždycky jen užasle podíváme. Neuvěřitelné. Jak to ty děti poznaly? Šipka dolů, křížek. Kaplička svaté Hedviky v Kaňovicích, to je přece jasné. No, mně ne.
A je tu konec. Už? Předseda poroty Rostislav Kožušník vyhlašuje nejlepší fanouškovský tým (Sedliště - blahopřejeme!)a ředitelka DDM Vratimov Hana Nevrlá předává diplom a cenu - obr dort ve tvaru znaku Regionu Slezská brána. Mňam!
A to nejlepší nakonec - vyhlašování vítězů. Letos jsou to opět Šenovští za druhý stupeň a nově Václavovičtí za stupeň první. A já opět poletuju (a zmatkuju, asi nahromaděný adrenalin) mezi zákulisím a vstupem na jeviště, takže předávání cen prošvihnu. Jen si stihnu všimnout, že při blahopřání soutěžícím Václavovic chybí na pódiu náhradník i seniorka (velmi platná členka týmu!). Samozřejmě i jim patří diplomy a cena pro vítěze - poukaz na červnový výlet s CDK do Prahy!
Nakonec krátká prezentace toho, co v Centru dětské komunikace s dětmi děláme. Pak už jen všem poděkujeme, dáme si koláček a džusík a společné foto a hotovo.Domlouváme se s paní Ruskovou na červnové výstavě v Sedlištích - otočím se a místo více než dvou set dětí postává před kulturákem pár skupinek dospělých. Tak zase za rok!
 
Takhle jsem celou soutěž viděla já. Ale jaký byl pohled z publika? A od stolků soutěžících? Nemám ponětí. A tak se obracím na vás. Na vás, kteří jste tam byli, na vás, kterým o tom kamarádi, spolužáci nebo žáci vyprávěli. Napište mi, prosím, jak jste to viděli vy.

Vaše Míša Bělohlavá
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Banner
FOŤÁK - TOP
Banner