Hlavní stránka AKTUALITY ZLATÁ TRETRA

ZLATÁ TRETRA

Nedělní procházka s Janem Železným

V neděli 29.května jsme se zúčastnili jedinečné akce – měli jsme možnost projít se po Městském stadionu ve Vítkovicích těsně před konáním Zlaté tretry 2011. Mimochodem, víte, že letos je už po padesáté? Naším průvodcem byl světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. Dozvěděli jsme se cestou po atletické dráze, kde novináři odchytávají sportovce po závodech, kde je VIP zóna pro sponzory, že Zlatá tretra celkově stojí přes 30 milionů a kudy vcházejí závodníci na stadion. Také už víme, proč se světová atletická špička ráda do Ostravy na Zlatou tretru vrací – má tady výborné zázemí.

Jan Železný

Už během cesty do „tiskáče“ – tedy tiskového střediska - nám Jan Železný odpovídal na naše otázky. Tady jsou některé z nich:

CDK Vratimov: Když vám bylo 15, co jste dělal ve volném čase?
Jan Železný: Víte, měl jsem bezvadné rodiče, byli atleti a já vyrůstal na stadionech. Otec byl můj první trenér a vedl mě hlavně k poznání nejrůznějších sportovních disciplín. Takže jsem v tu dobu hrál házenou, skákal do dálky a do výšky, házel kladivem…
CDK Vratimov: A co v patnácti vy a holky?
Jan Železný: Moc si na to nevzpomínám, myslím, že v tom věku jsem to ani neřešil, ale později to už bylo jiné.
CDK Vratimov: Pane Železný kdo byl váš největší soupeř?
Jan Železný: Můj největší soupeř byl určitě Steve Backley, s ním jsem vždycky nejvíce soupeřil.
CDK Vratimov: Slyšela jsem, že jste byli také dobří kamarádi.
Jan Železný: To je pravda, přestože jsme byli největšími soupeři, byli jsme schopní spolu trénovat a za nějakou dobu jsme se také spřátelili.
CDK Vratimov: Jsou v Jihoafrické republice opravdu tak dobré podmínky na trénování, aby se trénovalo tam a ne někde v Evropě, třeba ve Španělsku?
Jan Železný: Ano v Jihoafrické republice jsou opravdu dobré podmínky, Španělsko je sice taky celkem dobré ale, třeba na začátku dubna tam ještě není takové teplo a není tam tolik prostředků na trénování, mají tam více ploch na sportování než kdekoliv jinde ve světě.
CDK Vratimov: Nezdá se vám, že výkony českých sportovců nebo, sportovců vůbec v hodu oštěpem za poslední dobu nějak poklesly, kdysi jste potřeboval na vítězství třeba 90 metrů a teď stačí jen 85 metrů.
Jan Železný: Podle mě výkony českých sportovců nepoklesly - právě naopak. Já trénuji 5 výborných oštěpařů (například Báru Špotákovou, Petra Frydrycha…) a podle mě má Česká republika nejlepší oštěpaře široko daleko. Když jsem házel já, tak nebyla taková konkurence. A jinak ve světě se teď možná sportovcům moc nedařilo, ale jsou ještě mladí a postupem času se budou zlepšovat.

Když jsme vyšli ven z tiskového střediska, napadaly nás další a další otázky, které už asi nepoložíme. Byli jsme ale moc rádi, že si na nás Jan Železný (!) udělal čas.

Saša Bajnarová, Déčko

Zlatá tretra

Zlatá tretra - tiskové konference Zlatá tretra - tiskové konference Zlatá tretra - tiskové konference

Zlatá tretra zahájení Zlatá tretra zahájení Zlatá tretra zahájení Zlatá tretra zahájení Zlatá tretra zahájení Zlatá tretra zahájení

 
Banner
FOŤÁK - TOP
Banner